Lt En Ru

My cart

Number of items: 0 
News
Happy Easter
2022 04 15
More
International Women's Solidarity Day
2022 03 08
More
All news

Plummer Blocks

More

Plummer (pillow) block housings can be used with high-capacity spherical roller bearings or self-aligning ball bearings. They are manufactured from high-strength cast iron as standard but are also available in cast steel or spheroidal graphite cast iron. The housings have a re-lubrication facility and can be used with either oil or grease lubrication. 

Product Features and Benefits:

• Split plummer block design allows for easy mounting and dismounting of pre-assembled shafts.
• Sealing options - offers a range of sealing options including V-ring seals, labyrinth seals or heavy-duty taconite seals.
• Case end covers available.
• Multi relubrication points are provided to ensure relubrication of the bearing depending on orientation
• Housing are supplied with spacer rings in order to provide axial location. Those can be ommitted for "free end" axial front.
 

 

Oil selectionLiterature

!!! 
Plummer Blocks search

You can search by the code fragment, or manufacturer, then you will be provided with all possible options.

Code of plummer blocks

Enter plummer blocks code, code fragment, or manufacturer.


Manufacturers

Back

 

 

 

 

 

Oil selectionLiterature

Sutinku
Nustatymai

Slapukų naudojimo pasirinkimai

Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.

Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)

Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės.

Našumo slapukai

Šie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja.

Reklaminiai slapukai

Šie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą.

Sutinku
Nesutinku